La Guajira – част 1
Колумбия притежава изключително разнообразна природа. Като се започне от тропическите брегове и снежните върхове на Кордилерите и се стигне до пустинната равнина на границата с Венецуела. В района се намират няколко туристически забележителности, една от които е най-голямата открита мина за въглища в Южна Америка – Серехон, с изградена стокиметрова железопътна линия до пристанище на Карибско море и собствен университет за минни инженери.
Тук се намират и солните мини на Колумбия, снабдяващи целия регион.
Всъщност рано сутрин солните ниви са странно място, но тъй като бях още сънен, не успях да ги възприема напълно. Поради някакви химични или биологични процеси, обяснени ми на испански, при една от фазите на изсушаване и извличане на солта, водата придобива розов цвят.
Бях изненадан, че в тази обстановка живеят розовите фламинга. В една плитка, но огромна лагуна, плавахме с една малка лодка, управлявана от местен “индианец”. Всъщност местните не се броят като част от мнозинството, населяващо Колумбия, а като наследници на жителите, заварени от испанските колонизатори.
Лодката се клатушкаше заплашително през цялото едночасово пътуване, като успокоението беше, че всъщност водата макар и мътна, както в повечето лагуни, е изключително плитка.
Лодката се клатушкаше заплашително през цялото едночасово пътуване, като успокоението беше, че всъщност водата макар и мътна, както в повечето лагуни, е изключително плитка.
Целта оправдава транспортните средства. Пред нас се откри гледка с над 1000 розови фламинга, крачещи спокойно из водата и издаващи звуци на техния си език. Подплашени от нас, някои от ятата се вдигнаха във въздуха, правейки небето розово.
На брега на лагуната се намира и резерват за застрашените морски костенурки. Отглеждат се като малки и след време се пускат на свобода.
В същия този резерват, опитвайки се да го направят популярен, са построени очарователни бунгала за туристи.
Facebook Comments